ROBERT PIGUET
„Książę mody”

Urodzony w 1898 roku w wpływowej rodzinie bankierów w Yverdon w Szwajcarii, pasja Roberta Pigueta do projektowania mody ujawniła się wcześnie. W wieku 17 lat, w obliczu ostrego sprzeciwu rodziny, opuścił Yverdon i udał się do Paryża, gdzie studiował u legendarnych domów Redferna i Poireta.

W 1933 roku, po ukończeniu szkolenia, Piguet otworzył własne atelier przy paryskiej Rue du Cirque. Tam zasłynął z delikatności i rezerwy swoich porannych i popołudniowych sukienek, pewnej ekstrawagancji kolorów w strojach wieczorowych i doskonałego kroju cienkiego, szarego flanelowego garnituru. Każda kolekcja była odzwierciedleniem jego nieomylnego oka, wyrafinowanej prostoty i jakości, która najbardziej definiowała Pigueta – elegancji – w stylu, charakterze i inspiracji.

Uroczy i arystokratyczny, koneser literatury, malarstwa i sztuki zdobniczej, sukces i reputacja Pigueta w Paryżu nadal kwitły. Otaczał się elitą paryskiej mody oraz zastępami najwybitniejszych artystów tamtych czasów, m.in. Jeanem Cocteau, Colette i Jeanem Maraisem. W 1938 roku, ku uciesze całego Paryża, Piguet odsłonił swoją koronę – Dom Roberta Pigueta – przy Rond-Point des Champs-Elysee, jednym z najbardziej prestiżowych adresów miasta.

To właśnie lata spędzone w Rond-Point ukształtowały najtrwalsze aspekty dziedzictwa Pigueta; po pierwsze, jako mistrz, który wyszkolił oczy najbardziej rozpoznawalnych nazwisk couture, a po drugie, jako człowiek, który na zawsze zmienił świat zapachów.

„Robert Piguet nauczył mnie cnoty prostoty, z której musi wynikać prawdziwa elegancja” – napisał Christian Dior, który wiele lat wcześniej był artystą bez środków do życia, który ostatecznie stał się jednym z najbardziej znanych „stagiares” Pigueta. Inne nazwiska, które trenowały w The House of Piguet, brzmią jak „Kto jest kim” haute couture, w tym Hubert de Giverchy, Marc Bohan, Pierre Balmain i James Galanos.

Ale choć wpływ Pigueta na modę jest bezdyskusyjny, to jego dziedzictwo zapachowe uczyniło go legendą. Pracując z perfumiarzem Germaine Cellier pod koniec lat 40., to Piguet’s Bandit i Fracas odegrały rolę przełomu w nowej erze w perfumerii. Mówiono, że mają one „szczególny charakter, bardzo charakterystyczny dla jego znaków towarowych: ścisłe trzymanie się dobrego smaku, prawdziwy luksus, odrazę do codzienności i wrodzone poczucie uwodzenia”.

Choć Piguet zmarł w wieku 55 lat, jego niezwykłe osiągnięcia żyją nadal w kobietach, które rozumieją jego ogromny wpływ na współczesną modę i otaczają się aurą elegancji Pigueta swoimi zapachami.
Dziś, dzięki niezrównanej kolekcji najbardziej pożądanych zapachów na świecie, nazwisko Roberta Pigueta trwa…

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.